Aktualności arrow Aktualności arrow 21-10-2003 :: Wrażenia z Międzynarodowych Targów Ekologicznych Entsorga 2003
Menu serwisu
Aktualności
Prace legislacyjne
Informacje o OIGR
Misja
Baza aktów prawnych
Napisz do nas

   

   

   

   

   21-10-2003 :: Wrażenia z Międzynarodowych Targów Ekologicznych Entsorga 2003 Drukuj E-mail

 Image

 

W dniach 22-26 września 2003 roku odbyły się w Kolonii największe w Europie Międzynarodowe Targi Ekologiczne ENTSORGA 2003. Pomimo trwającej od kilku lat trudnej sytuacji ekonomicznej ponad tysiąc przedsiębiorstw z 25 krajów wzięło udział w tym wydarzeniu na skalę światową.

W dniach 22-26 września 2003 roku odbyły się w Kolonii największe w Europie Międzynarodowe Targi Ekologiczne ENTSORGA 2003.
Pomimo trwającej od kilku lat trudnej sytuacji ekonomicznej ponad tysiąc przedsiębiorstw z 25 krajów wzięło udział w tym wydarzeniu na skalę światową.

Zaprezentowano najnowsze osiągnięcia technologii służące poprawie stanu środowiska naturalnego. Przemysł branży ochrony środowiska dał na dziesiątych targach ENTSORGA sygnał, że z optymizmem patrzy w najbliższą przyszłość i planuje inwestowanie w nowe projekty i technologie.

Targi ENTSORGA okazały się doskonałym miejscem dla zawierania nowych znajomości, nawiązywania międzynarodowych kontaktów, które owocują po pewnym czasie wymianą technologii, usług i, jakże potrzebnym, przepływem kapitału. Ponad 50 tysięcy gości z całego świata znalazło interesujące ich rozwiązania w dziedzinie gospodarki odpadami, szczególnie technologii recyklingu, gospodarki wodnej i logistyki. Okazuje się, że wielu spośród gości targowych reprezentowało administracje państwowe różnego szczebla. Świadczy to o coraz szerszym zainteresowaniu administracji centralnych, a co ważniejsze, lokalnych środowisk samorządowych ochroną środowiska i możliwościami, jakie daje prawidłowe wykorzystanie funduszy krajowych i unijnych.

Spotkanie tak wielu osób i instytucji zainteresowanych ochroną środowiska, odzyskiem i recyklingiem odpadów pokazało, w jakim kierunku zmierzać będą w najbliższych latach projekty inwestycyjne oraz na co będą przeznaczane środki pieniężne.

Odpady różnego rodzaju stają się coraz ważniejszym problemem dla krajów całego świata. Najważniejszym działaniem staje się unieszkodliwianie odpadów w taki sposób, aby można je było jak najgruntowniej wykorzystać po raz wtóry. Spycha to w cień ulubione polskie zajęcie: składowanie odpadów. Coraz silniejsi i bardziej widoczni stają się na świecie usługodawcy oferujący unieszkodliwianie odpadów. I to właśnie dzięki nim w całej Europie uda się wprowadzić w życie regulacje i wymagania stawiane krajom członkowskim przez Unię Europejską. Dzięki przedsiębiorcom zajmującym się recyklingiem odpadów zmniejszy się ilość składowisk, a także masa odpadów zalegająca bezużytecznie na coraz większych połaciach terenu.

Targi Entsorga 2003 pokazały, że priorytetowe dla Europy stają się problemy recyklingu odpadów sprzętu elektrycznego i elektronicznego, samochodów oraz produkcji kompostu i komponentów paliw.

Staje się tak dlatego, że o ile Europa dość dobrze radzi sobie od wielu już lat z problemem odpadów opakowaniowych, to na razie niewiele krajów zajmuje się coraz większą ilością zużytego sprzętu AGD, komputerów oraz wraków samochodowych. Przez pewien czas to właśnie nasz kraj specjalizował się w sprowadzaniu wraków samochodowych i uwalnianiu od problemu naszych zachodnich sąsiadów. Całe szczęście to już się skończyło. Teraz wszystkie kraje członkowskie i kandydujące muszą rozwiązać ten problem z korzyścią dla obywateli i środowiska.

Goszcząc na tak wielkiej imprezie targowej jak Entsorga 2003 nie można oprzeć się wrażeniu, że globalizacja już całkowicie zawładnęła gospodarką europejską. Tym bardziej musimy dbać o warunki funkcjonowania naszych małych i średnich przedsiębiorstw, tak aby mogły spokojnie koegzystować na jednym rynku z wielkimi koncernami.

< Poprzedni   Następny >

Obsługa strony: www.m40.pl